Как да възстановяваме силите си
Природата на синдрома на хроничната умора (СХУ) все още не е достатъчно изучена. Специалистите се затрудняват да обяснят защо толкова много хора страдат от нея и как точно може да се преодолее проблема.
Имунолозите са убедени, че хроничната умора се провокира от вирусите. Специални изследвания показват, че в кръвта на много пациенти, оплакващи се от хронична умора, има висока концентрация на антитела, които имунната система изработва срещу вирусите от групата на херпеса. Практически всички херпес вируси присъстват латентно в организма и не пречат на неговата нормална работа. Но при рязко намаляване на имунитета (например след настинка или грип) херпес вирусите рязко "оживяват", започват активно да се размножават и да атакуват различните системи на организма.
Според статистиката, 60% от хората на възраст от 20 до 50 години през пролетта изпитват понижена жизнена активност.
За хората, страдащи от хроничната умора са характерни следните симптоми:
- безпричинна умора в продължение на най-малко 6 месеца;
- постоянна температура – 37-37,3 градуса;
- често главоболие (особено вечер);
- увеличаване и болезненост на шийните лимфовъзли без видим възпалителен процес;
- мигриращи артралгии (непостоянни болки в ставите);
- нарушения в паметта, разсеяност, намалена работоспособност;
- емоционални промени;
- нарушения в съня;
- намаляване на сексуалното влечение.
За ефективната борба с проявите на хроничната умора е необходима намесата на специалист. Но ако искате да избегнете тежките последствия от това заболяване, придържайте се към следните няколко съвета:
- Определете целта си. Какво искате – да отидете на дискотека или във фитнес залата? Това ще помогне са съберете мислите си, да не губите излишно сили.
- Наспивайте се. Като начало се опитвайте да не си лягате по-късно от 23 часа. Доказано е, че сънят след полунощ не е достатъчна почивка за тялото.
- Нормализирайте храненето си. Желателно е то да бъде на всеки 3-4 часа. Храната трябва да съдържа необходимите за организма витамини и хранителни вещества. Особено полезни продукти са ябълките, които съдържат много желязо и витамин С, гроздето , грейпфрутът, зелената салата, целината, която повишава общия тонус и потентността, шипковата отвара и сокът от моркови за закуска и чаят с лайка преди сън.
- Почивайте си. Чистият въздух е полезен – особено за тези, които работят продължително с компютър или въобще седнали на бюро. Постарайте се да вървите пеша поне половин час на ден. Организирайте така дните си, че през почивните да имате поне един ден само за себе си.
- Редовно се занимавайте с физически упражнения.
- Бъдете оптимисти! Липсата на радост от живота провокира хроничната умора. Ценете “малките” радости.
- Оценете колко работите. Постарайте се да осъзнаете дали работата за вас е самореализация или принудително заработване на пари. Вторият вариант много често води до хронична умора. Опитайте се и в този тип работа да откриете моменти на самореализация.
- Научете се да си разпределяте задълженията и се отказвайте от всичко, без което можете.
12.05.2010 15:17 - Пепи
Ще се опитам да следвам тези съвети, но е трудно. Работя на компютър и наистина имам тези симптоми. Скоро ме боля гърлото цяла седмица без видими причини. Сега ходя на йонна детоксикация, за да си пречистя организма и мисля, че има ефект.
13.05.2010 01:23 - Жасмин
НАШАТА ГРУПА ЗА ПОДКРЕПА — Е: 13-седмичен курс 1 час в седмицата 20-30 човека в група персонален консултант парични награди за 3-та победители email:jasmin56start.bg Тренинг по правилно хранене и контрол на теглото Всяка седмица Вие ще получавате нови знания за храненето и контрола на теглото съвместно с работната папка и материалите за всяко занятие.
03.06.2010 14:14 - Диана
Точната формула е да си обичан и всичко се подрежда. Но и басейн с минерална вода и инфрачервена сауна ще свършат работа. Стига да не те е налегнала и депресията, че от нея трудно се излиза.
Добавете вашия коментар към статията
Моля пишете на кирилица и с малки букви