Подгответе краката си за лятото
Краката могат да ни създадат твърде много неприятни минути, часове и дори дни. Тук няма да говорим за това, дали те са достатъчно дълги или твърде дебели и криви, а единствено за тяхното здраве и как да се справим с предизвикателствата, пред които се изправяме заради горещото време през лятото.
Проблем №1: мазолите
За тези неприятни усещания са виновни единствено обувките: те или не са подходящи за вашия крак, или не сте избрали подходящите за съответното време. Твърде тесните или обратното - твърде широките обувки, с твърда задна част, лошо обработени шевове и краища, както и дългото ходене с обувки на токчета са... верният път към мазолите. Борбата с тях се състои от два етапа: неутрализиране на болезнените усещания и отстраняване на самия мазол.
Начини за борба:
- Обърнете внимание на продукцията на специализираните фирми (например на компанията Sholl), която се продава в аптеките и специализираните магазини. Прозрачни възглавнички или ивици от гел, залепващи се за обувките от вътрешната им страна, специалните възглавнички за мазолите, намаляващи натоварването върху болния участък, стелките и т.н. могат да облекчат значително напрежението върху натоварените крака.
- Като алтернатива за профилактика на мазолите се препоръчва още използването на специален молив, който се нанася на местата на тяхната вероятна поява.
- Забравете старата заблуда за вредата от пробождането на повърхността на водния мазол. Просто дезинфекцирайте иглата и внимателно прободете мазола, изстискайте течността и залепете върху него пластир.
- С дълбоките мазоли е по-сложно: това е почти като болест, която трябва да се лекува от специалист. Мазолът постепенно може да бъде унищожен със специален гел, течен азот или евентуално да се пробват народните средства: натъркване на мазола с чесън и привързване с листа от алое. Това, което не трябва да правите с дълбокия мазол е да го “почиствате” с пемза: кожата изчезва, но мазолът остава.
Проблем №2: отоци, умора на мускулите и треперене на краката
Редовните отоци са причина да се замислите и да вземете сериозни мерки. Може би имате проблем с бъбреците, съдовете или ендокринната система. Ако страдате от постоянни отоци и болки в краката, задължително трябва да посетите лекар.
Отоци и умора могат да се появят и при напълно здравите хора – от дълго стоене, ходене, от горещината или дори от студа.
Начини за борба:
- Масажът е най-приятната форма за оказване на помощ на краката. Краката се натискат нежно и плавно от стъпалата до коленете, след това с кръгови движения с всеки отделен пръст се достига до стъпалото. Ако това се прави всеки ден, няма да съществуват проблеми с кръвобращението и отоците. Освен че този масаж е абсолютно безвреден, той влияе благоприятно на целия организъм, тъй като върху стъпалата са съсредоточени много активни точки, отговарящи за всички системи в тялото. Използвайте масажен крем или ароматично масло. При възможност ходете боси по пясъка или асфалта.
- Контрастните вани са второто най-приятно средство да се погрижите за краката си. Редуването на прохладна и гореща вода тонизира съдовете и кожата, а това е добра профилактика на варикозата. Във водата можете да добавите морска сол, отвара от билки (лайка, мента).
- Повдигането на краката нависоко е отличен начин за тяхното отпочиване. Можете да ги задържите във въздуха, да ги опрете в стената или върху масата. Можете и “да покарате колело”.
- Ако нямате здравословни проблеми, с помощта на диетата също можете да премахнете появата на отоци. Употребявайте по-малко солени продукти, подправки и течности. Задължително си купете удобни обувки (без токчета). Ходете на пръсти, на пети, приемайте повече калций, калий и магнезий.
Проблем №3: напукване на петите, потене на стъпалата
Ако не страдате от гъбички, причините за тези неприятни прояви са банални: злоупотреба със синтетика, носене на обувки, които не “дишат” или се употребяват всекидневно без смяна, пренебрегване на сапуна и крема.
Начини за борба:
- Козметични процедури: педикюр, който трябва да се прави всяка седмица, парафинотерапия за краката и т.н. СПА–педикюрът включва в себе си и водни процедури, масаж със скраб, маска с водорасли. Парафинотерапията се състои от скраб, масаж, нанасяне на парафин, завиване на краката с целофан и поне 20-минутна почивка.
- Всекидневни грижи за краката: контрастни вани (с отвара от дъбова кора), подхранващ крем, проветряване и всекидневна смяна на обувките, отказвате от синтетиката, използването на специални дезодоранти за крака.
Проблем №4: т.нар. неестетични крака
След зимата те се срещат доста често. Лятното слънце осветлява бледите крайници, раздразнените пъпки, белещата се кожа, врасналите косми.
Начини за борба:
- Козметични процедури, които можете да извършите в салон за красота или у дома: скраб, овлажняване, епилация, евентуално малко солариум. Тези процедури трябва да се правят последователно и през известен период, за да не се травмират краката и да се избегне появата на пигментни петна.
- Ако се притеснявате от врасналите косми по краката, заменете епилатора със самобръсначка или депилиращ крем.
Добавете вашия коментар към статията
Моля пишете на кирилица и с малки букви