Правилна грижа за бижутата
Теодора Денева
С течение на времето бижутата губят своите първоначални блясък и красота. Естествено, че на всички ни се иска те да изглеждат така, както са били като нови. Затова е хубаво да знаем как най-правилно да се грижим за бижутата си, без риск да ги повредим.
Пастата за зъби съдържа абразив, който наранява както метала, така и камъните по него. Макар и сред най-издръжливите субстанции, скъпоценните камъни също се нуждаят от поддръжка.
И така... Бижутата могат да бъдат почистени както в златарско ателие, така и в домашни условия. Злато и диаманти е най-добре да бъдат почиствани и полирани веднъж годишно в златарско ателие. Но те могат много лесно да бъдат почистени и в домашни условия.
В купа, за предпочитане е тя да е от мека пластмаса, смесете малко препарат за миене на чинии и топла вода. Накиснете всички бижута в разтвора и оставете да престоят максимум 24 часа. След това ги изваждайте едно по едно, изплаквайте обилно с преварена вода и ги подсушавайте добре.
Повечко трябва да се внимава със скъпоценните камъни.
С малко амоняк във водата спокойно могат да се почисти и да заблести диаманта, но матовите камъни, каквито са тюркоаза, малахита, опала, не понасят какъвто и да е химичен разтвор или ултразвук. Такива камъни се чистят само с влажна кърпа, тъй като са порести, абсорбират натрупалите се химикалите и така могат да се обезцветят.
Освен това опалите не понасят и много силна светлина, защото тя изсушава влагата в тях.
Особено голямо внимание трябва да се обърне на перлите, независимо дали са естествени или изкуствени. Перлите са меки и порести. Козметиката и парфюмите, които използвате ги увреждат. Освен това перлените накити задължително трябва да се съхраняват отделно от другите бижута и то увити в мек плат, като от време на време е хубаво да се забърсват.
Трябва да не се забравя, че диамантите, рубините и сапфирите лесно могат да надраскат другите скъпоценни камъни и всички метали.
Затова е хубаво бижутата да се съхраняват поотделно.
Това за златото и скъпоценните камъни. Нека сега обърнем внимание на среброто.
Що се отнася до почистването на среброто, то това става много лесно. Просто завираме вода, слагаме малко сода бикарбонат и пускаме сребърните бижута за няколко минутки. След това ги изплакваме и подсушаваме с мека кърпа. Среброто може да блесне и ако го натрием в пепел от цигари или пепел от дърво. След това само изплакваме и подсушаваме.
Препоръчително е сребърните бижута да се съхраняват на сухо, тъмно и студено място.
Дървените накити не се мокрят и не се мият. Те не трябва да се пипат с мазни ръце и задължително не трябва да се допуска допира им с крем за ръце или тяло.
Дървото се почиства само с памучен плат.
Стъклените и пластмасовите накити се почистват с топла сапунена вода, след което се изплакват и подсушават.
Добавете вашия коментар към статията
Моля пишете на кирилица и с малки букви