Как цветовете на стаите ни влияят?
Веселка Петрова
Цветовете на стаите у дома трябва да отразяват индивидуалността на обитателите. Освен това те ни влияят по много начини в зависимост от възрастта, пола, етническите особености, местните обичаи и личностните характеристики.
И въпреки че повечето хора едва ли се замислят много дълбоко върху този избор, той се отразява на живота ни всеки ден, тъй като цветовете на стаите влияят на настроението и мислите ни!
Затова, когато става дума за интериора трябва да се подхожда мъдро.
Ако искате да имате прекрасен дом не се притеснявайте за тенденциите - тенденциите в цветовете идват и си отиват. Когато хората живеят в дома си, те го правят красив, избирайки цветовете, които резонират на тяхната душевност и вкус.
Номерът е да "слеете" цветовете, които обичате в приятна за окото комбинация.
Цветовете имат способността да променят оптически формата и размерите на мебелите, както и на самата стая. Това може да ви помогне да постигнете желаната визия, дори да не разполагате с достатъчно пространство.
Първо си отговорете на въпросите "Какво настроение искам да създам в тази стая? Кой цвят ме кара да се чувствам така и може да ми помогне да го постигна?". За целта може да разглеждате списания, книги, блогове и/или уебсайтове, за да почерпите идеи и вдъхновение.
След като нещо ви грабне окото, опитайте да ограничите броя цветове в една стая до не повече от 3 или 4 - твърде многото цветове биха я направили да изглежда претрупана и кичозна.
Боядисването на стаята е относително евтино (в сравнение с подмяна на мебелите да кажем) и трансформира стаята повече от всяка друга промяна - така, че можете да си позволите да експериментирате малко до постигане на желания резултат.
Като цяло един цвят може да предизвиква активност, пасивност или да е неутрален. Така че според предназначението на стаята изберете и цвета и.
Светлите цветове правят малката стая да изглежда по-голяма и по-светла, а тъмните придават на големите стаи по-интимна атмосфера.
И така, по цветове:
Червено - повишава енергийните нива на помещението. То е отличен избор, когато искате да предизвикате вълнение - особено у жените. В хола или трапезарията, червеното "събира" хората заедно и ги стимулира към разговори. В антрето създава силно първо впечатление от дома за влизащите. Доказано е, че червеното повишава кръвното налягане, скоростта на дишане и пулса. Обикновено е считано за прекалено стимулиращо за спалнята, но ако я използвате само по тъмно и я виждате предимно на заглушената светлина от нощната лапма, цветът ще изглежда приглушен, богат и елегантен. Наситените нюанси на червеното повдигат адреналина както никой друг цвят не може.
Жълто - улавя насладата от слънчевите лъчи и излъчва щастие. Цветът на енергията. Идеален е за кухни, трапезарии и бани, където "щастливите" цветове са тонизиращи и вдъхновяващи. Жълтото може да направи малкото помещение да изглежда просторно и приветливо. Въпреки, че жълтото е весел цвят, то не е добър избор за основен цвят при декорирането на стая. Проучванията сочат, че хората са по-склонни да губят самообладание, когато са обградени изцяло от този цвят. Бебетата също сякаш плачат повече в жълта стая. В прекалено големи количества, цветът може да породи чувство на неудовлетвореност и гняв у хората. В хромотерапията (природно лечение с цветове и светлина) се смята, че жълтото стимулира нервите и пречистването на организма.
Синьо - смята се, че намалява кръвното налягане и забавя дишането и сърдечния ритъм. Наричан е "цветът на изцелението" - успокояващ и релаксиращ. Препоръчителен за спалнята и банята. Подбирайте внимателно нюанса обаче, защото пастелното синьо например може да придаде на една по-тъмна стая доста неприятно усещане за студенина, особено ако е и по стените и върху мебелите. Ако например изберете светло синьо за основен цвят на стаята е добре да го балансирате с топли нюанси за мебелите и тъканите. Избирайте по-меките нюанси на синьото, тъй като тъмните имат обратен ефект - навяват чувство за тъга.
Зелено - то е считано за най-успокояващият окото цвят. Наричано е "цветът на баланса". Комбинирайки качествата на синьото (да отпуска) и жълтото (да тонизира), зеленото е подходящо за почти всяка стая в дома. В кухнята успокоява напрежението, във всекидневната внушава комфорт и единност. Смята се, че облекчава стреса, като помага на хората да се отпуснат. А също така и че помага за плодовитост, което го прави отличен избор за спалнята. Внимавайте да не прекалите обаче, защото твърде много зелено може да предразположи към летаргия.
Лилаво - считано е за най-мистериозният цвят, тъй като се среща сравнително рядко в природата. В най-тъмните си нюанси (патладжанено например) се асоциира с лукс и креативнот. Използван като второстепенен цвят придава дълбочина на помещението. По-светлите нюанси на лилавото (като лавандула и люляк) придават същото спокойствие на спалнята, като синия цвят, но без опасността да почувствате хладина.
Оранжево - енергиен цвят, предизвикващ вълнение и ентусиазъм и повишаващ самочувствието. Дава на хората усещане за младост. Не е добър избор за всекидневната или спалнята, но пък е отличен за къта ви за домашен спорт. Той би ви помогнал да се освободите от всички натрупани негативни емоции, докато се упражнявате. В древните култури са считали, че оранжевото лекува белите дробове и увеличава енергийните нива в организма.
Неутрални (черно, сиво, бяло и кафяво) - те са основните, които се използват при декориране. Изцяло неутралният интериор излиза от мода и отново се завръща, защото неговата сила се крие в гъвкавостта му - добави цвят, за да разведриш нещата - извади го, за да ги успокоиш.
Черното е най-добре да се ползва в малки "дози" като акцент. В действителност, доста експерти в областта на интериорния дизайн твърдят, че всяка стая се нуждае от "щипка" черно, за да затвърди цветовата схема и да придаде дълбочина на помещението.
Кафявото символизира земята и природата и вдъхва усещане за домашен уют и комфорт. По принцип мъжете го предпочитат повече от жените и ги предразполага към комуникация.
Таванът и стените:
Таванът е една шеста от пространството в стаята и въпреки това обикновено не представлява нищо повече от няколко слоя бяла боя. В действителност в продължение на десетилетия бялото е считано, не само за най-безопасния, но и за най-добрия избор за таваните.
Като общо правило - таваните, които са по-светли от стените, изглеждат по-високи, а по-тъмните - по-ниски. "По-ниски" не означава, че непременно предизвикват клаустрофобично усещане - визуално снижените тавани могат да придават и по-интимна атмосфера на помещението.
Друго общовалидно правило е, че тъмните стени правят стаята да изглежда по-малка, а светлите - по-голяма.
* Тези общи насоки са добра отправна точка при избора на цветове за стаите на дома. Но все пак доверете се на вътрешното си усещане и личните си предпочитания, за да си осигурите чувството на уют и хармония, от които всеки има нужда вкъщи.
Добавете вашия коментар към статията
Моля пишете на кирилица и с малки букви