Българският фолклор в модата: Символът "Дървото на живота"
От древни времена, българките са украсявали своите дрехи и тези на членовете на семейството си с шевици - красиви, уникални, символични.
Един от везбените символи, който често се е вшивал в женската риза - от момента, в който девойката започва да се момее до дълбока старост - е "Дървото на живота".
"Дървото на живота" представлява стилизирано клонче или храст, завършващо с три или повече цвята, ушито най-често с черни вълнени конци и декорирано с кръстчета в турско розово. Присъстват също тъмно червено (родовата кръв), зелено (природата), синьо (небето) и жълто (слънцето). Основно се използва кръстат бод.
Шевицата е най-разпространена сред капанците от село Садина (област Търговище), както и в село Елхово (област Стара Загора), села из Разградско и Софийско, като в зависимост от региона се наблюдават вариации в използваните цветове и вид конци.
"Дървото на живота" символизира връзката на жената с рода и корените и нейната социална зрялост.
То се нарича още Космическо или Кабалистично дърво и се свързва с цикличността в природата и живота (раждане, зрялост, смърт) и свързва Земята с Небето (от корени и ствол към клони и листа).
Дървото е сред най-често срещаните растителни символи в българското везбено изкуство.
Снимки:
1-2. bulgarian-folklore.com
3. zahorata.net
Древният символ Елбетица
Тениски и туники с фолклорни мотиви
Дрехи и аксесоари с декорация от шевици
Рисувани шалове на Таня Иванова
Уникални аксесоари от "Шевица"
06.01.2017 14:48 - Ели Кънчева
Това е лично моя снимка публикувана за илюстрация на тема във фолклорен форум още през 2009 година. За Вас правилата за авторство не важат ли?
06.01.2017 15:49 - Ели Кънчева.
Защо изтрихте коментарът ми? Снимките на шевицата са мои и мога да го докажа. Защо ги използвате така безогледно??
06.01.2017 16:26 - Администратор
Ели Кънчева, не е ли по-удачно да пишете по email? Как да ви отговорим?
13.02.2017 14:58 - Валерия Зубрицкая
Първите две шевици са от поста на Ели Кънчева във форум "тайните на бабината ракла". В оригиналния пост се разказва цялата история на тази конкретно шевица от едно платно за момински ръкави, което така и не бива ушито на риза, защото авторката му е принудена да бяга за живота си. Ето линк към оригиналния пост, който иска нека прочете повече: http://www.bulgarian-folklore.com/forum/viewthread.php?thread_id=141
Добавете вашия коментар към статията
Моля пишете на кирилица и с малки букви