Българският фолклор в модата: Уникални аксесоари от "Шевица"
Гергана Станкова е на 30 години от град Варна - графичен дизайнер и арт директор на рекламна агенция, омъжена е и има син Борис, роден миналата година.
Учила е Английска филология в София и Графичен дизайн в Прага. Понастоящем живее и твори в София.
Тя е създател и основна движеща сила на българската марка "Шевица", вдъхновена от автентични ръчно бродирани мотиви, които Гергана иска да върне в съвремието. "Защото шевиците не са създадени, за да прашасват по антикварни книги и етнографски музеи. Те са създадени, за да бъдат носени. Всеки ден" - това е философията на Гери.
Гергана не е била запозната с българските фолклорни области и огромното наследство от уникални, сложни и красиви шевици, които са ни оставили те, когато преди около 3 години много се впечатлява от облеклото на келнерите в столична механа и се запитва: "Какви шевици биха носили хората днес - със сигурност не в същите цветове, не върху дрехи, но защо не върху аксесоари?". И така решава да започне с шалове, защото гледа на тях като на 2D-основа, върху която може да твори. Днес колекцията и включва и колани и 3D бижута, а Гергана планира обогатяване на гамата с още различни предложения.
За своите шалове Гергана Станкова избира сублимационен печат, който изисква използвания материал да е полиестер и отделя дълго време за да открие материя, която самата тя би носила - стояща красиво, нежно и естествено - и това се оказва корейски полиестер, падащ меко като коприна.
Работата на Гери е изцяло дигитална - използва триъгълничета и квадратчета, като всяко от тях отговаря на един бод, след това ги изпечатва върху плат. Тя я определя като "схематична", защото от простите геометрични форми, прави по-големи и по-сложни фигури, а от тях - "някакъв ритъм или калейдоскопична подредба".
Българската жена от онова време е вплитала човешки фигури, растения, животни и символи в платовете за дрехите на семейството си, които освен естетическа имат и символична стойност.
Специално за Fashion.bg, Гери избра да сподели любимата си история свързана с шевиците: "Това (на снимката по-долу) е една извезана пазва, а историята, която ми се иска да споделя е нещо, което ми разказа гида в Етнографския музей при БАН, а именно, че шевиците са винаги по кантовете на дрехите, защото те са за дрехата това, което е оградата за къщата, т.е. пазят от външните диви влияния. Те пазят от дивото, разделят цивилизования човек от гората. Точно заради това единствено самодивите са изобразявани с изцяло бели дрехи. Много ми харесва това обяснение" - на нас също - звучи много поетично и изпълнено с древна мъдрост.
Гергана е отделила месеци за проучване и събиране на информация и установила, че разнообразието от използваните фигури е огромно - например само стилизираните човечета са повече от 30 вида, като всеки от тях е различен, но всички носят една и съща триъгълна (наричана фригийска) шапка ("червен калпак със завит напред връх"), която в древен Рим и Гърция са слагали на освободените роби.
Гери е щастлива, че хора от страната и чужбина, на различна възраст, с различно образование, от малки и големи населени места, показват интерес към работата и и желание за завръщане към българщината.
Снимки: www.shevitza.eu
Модни тенденции Пролет-Лято 2015: Източноевропейски шевици
Модни тенденции: Мъжки сака с български шевици от Ричмарт
Българският фолклор в модата: Тениски и туники с фолклорни мотиви
Българският фолклор в модата: Рисувани шалове на Таня Иванова
Българският фолклор в модата: Дрехи и аксесоари с декорация от шевици
Абитуриентка от Велико Търново с уникални български тоалети за бала
Още една абитуриентка с рокля с български шевици
Добавете вашия коментар към статията
Моля пишете на кирилица и с малки букви