Цветомир Петков: Нашият фолклор е много богат, а ние не знаем какво богатство имаме!
Цветомир Петков е млад български дизайнер, студент в Националната Художествена Академия. Роден е в Троян, живее в София, а в момента и в Русе, където работи по проекта Richmart Vintage. Можете да го срещнете в една от най-модерните фабрики за мъжки костюми в Европа - Ричмарт в Русе, където с гордост показва най-новата машина за бродерия, произведена в Германия, на която той сам изработва шевиците на моделите си.
На Фестивала на модата и красотата Варна през юни той представи своята първа колекция сака с български шевици. За неговата любов към българския фолклор и българските шевици ще разберете повече в интервюто, което той даде специално на най-българския портал за мода Fashion.bg
Как започна да работиш по проекта Richmart Vintage и да изработваш мъжки сака с български шевици?
Разбрах за проекта Ричмарт Винтидж от една пресконференция в София и реших да дойда в Русе, за да видя за какво става въпрос и ми стана много интересно.
Преди това занимавал ли си се с мъжка мода?
Предимно с народни носии. Мъжки и женски народни носии. Това е основното и от там дойде моята любов към фолклора. Когато започнах да се занимавам не знаех накъде отивам, но се оказа, че това е една необятна материя - абсолютно всеки ден научаваш нещо ново, откриваш нещо ново. Фолклорът е един неизчерпаем извор на вдъхновение за мен. Освен това аз съм българин и това е нашето, родното, то ни е запазило като идентичност през вековете, като нация.
Изучавал ли си значението на различните шевици?
Да. Хората, които не са запознати виждат шевиците просто като нещо красиво. Но освен украшение, те са амулет. Преди години нашите прадеди са наричали всеки един символ за нещо - да ги пази от уроки, да носи плодородие, много силно са символизирали мъжкото и женското начало и тяхното единство. Също така има знаци, които са останали от християнската религия, има много интересни неща. Другото интересно е, че две съседни села нямат еднакви шевици. Всяка къща, всяка жена, която е правила чеиз е наричала нещата по различен начин и хората много силно са вярвали, че това ги предпазва. Ризите абсолютно от всякъде са ги обточвали с шевици, за да предпазват тялото и да не може от никъде да влизат злите сили. За носиите можем да говорим много, това е една тема, която е неизчерпаема и аз не претендирам, че знам всичко.
В какви модели вплиташ шевици, освен в мъжкия костюм?
С мъжкия костюм започнах да се занимавам покрай проекта Richmart Vintage. Костюмът е една скучна дреха, която може да стане много интересна, красива. Опитвам се по всякакъв начин да осъвременя една носия, да вплета шевиците в едно съвсем обикновено облекло, например тениска, и се получава много интересно. Аз не влагам толкова символиката, която хората са наричали, а влагам моята философия, моята символика и искам да покажа, че това е нещо актуално, нещо, което не е забравено и можем да го извадим от музея и да го качим на модния подиум. Както са направили много световни дизайнери и марки като Валентино, Джон Галиано, Изабел Маран, Гучи, които са използвали български и източноевропейски фолклорни мотиви в своите колекции. Самият Пиер Карден споделя в интервю пред проф. Любомир Стойков, че се прекланя пред родния ни фолклор и смята, че българската национална носия е шедьовър в модата, какъвто той не би могъл да създаде.
Фолклорът е наистина един неизчерпаем източник, от който можем да вземем много. Етно елементи навлизат освен в облеклото и в музиката, във филмите. Нашият фолклор е много богат, а ние не знаем какво богатство имаме! Много е жалко, че много българи искат да се идентифицират с нещо чуждо.
Според мен има много хора, които искат да си купят български дрехи, но не знаят от къде. Работиш ли по този въпрос?
Да, така е. Други казват, че е много скъпо. Това е нормално, защото говорим все още за едни уникати като модели. Нашата цел, на проекта Richmart Vintage, е да наложим на световната модна сцена българския фолклор, така ще се популяризира и България.
Планираш ли някакви нови изяви?
На 18 юли на събора в Рожен ще представим моделите мъжки костюми с шевици в модно ревю. Дефилето на саката ще бъде на музика на Теодосий Спасов. Манекени ще бъдат момчетата от Фолклорен ансамбъл „Жяр“ към читалище“Д-р Петър Берон 1926“ София. На събора ще има и ревю на автентични носии, събрани от колекционера Ангел Низамски, също и надигравания с ръченица. Нашата идеята е да покажем как автентичното прераства в съвременното без да губи своята идентичност. Сега подготвям и детски модели, които в събота ще бъдат представени на панаира в Амстердам. Децата също трябва да се радват, а това радва и родителите. Ще ги представим, за да видим какъв е отзвука в чужбина. Също така искаме да привлечем и други български дизайнери.
Вече има дизайнери, които използват фолклора в своите модели, но искам те да са много повече, за да може да се водим напред. Ние сме една малка държава с голяма история и трябва да се чува за България в чужбина, за да могат хората да идват тук. Фолклорът и модата могат да привлекат много туристи. Много ми се иска повече хора да се занимават с това, има място за всички.
Снимки:
1. Дизайнерът Цветомир Петков
2. - 3. Цветомир Петков демонстрира машина за бродерия ZSK
4. - 5. Машина за бродерия ZSK
6. - 20. Модели на Цветомир Петков, представени по време на Фестивала на модата и красотата Варна 2015
21.11.2015 09:35 - Яна кралева
Много стилно красиво перфектно и много българско!!!!!!!!!!!
07.11.2016 23:20 - Дида
Красиви модели! Желая успех на младия, но много талантлив дизайнер!!!
20.04.2017 09:46 - ГК
Но всеки създаден костюм в миналото е бил с конкретно предназначение и е имал сакрален смисъл. Все пак една такава дреха не е за масова употреба. Добре е да се внимава с експериментите и да се уважава символиката.
20.04.2017 11:37 - Радостина Колева
Изключително съм развълнувана от прочетеното и видяното! Това са и моите търсения от години! Като текстилец и художник съм се посветила на изучаването на мотивите от българските килими. В миналото успявах да реализирам като дизайнер на трикотажна мода във фирма " Яница" в Елхово уникалността на ритмика, цветовете и символиката на мотивите и на Елховската носия! От сърце желая успех на проекта и бих се радвала да работим заедно в бъдеще!
21.01.2020 20:50 - Стефан Стойков
Саката много ми харесаха и бих искал да си закупя едно .Как може да стане това ? Има ли някъде магазин или онлаин сайт ?
Добавете вашия коментар към статията
Моля пишете на кирилица и с малки букви