Учени откриха нов начин за "сверяване" на биологичния часовник


Когато липсва естествена светлина (в затъмнени офиси или такива без прозорци, полярни станции и други) специалното осветление сверява биологичния часовник и се оказва полезно за здравето и производителността на труда, съобщават френски изследователи, които го тестваха върху себе си на Антарктида.

Учени откриха нов начин за сверяване на биологичния часовникПроучването е направено от екип под ръководството на Клод Гронфие (Claude Gronfier) от френския държавен Институт за здравето и медицински изследвания ИНСЕРМ (Institut national de la santé et de la recherche médicale). То показва, че специално подбрана изкуствена светлина помогнала да се свери биологичният часовник на работещите в международната полярна научна станция Конкордия, въпреки отсъствието на естественото светило от небето.

Опитната бяла светлина е била обогатена със синьо по такъв начин, че допълващият цвят да остане незабележим за хората. Използваната светлината е останала бяла и в двата случая.

Загубата на настройка на биологичния часовник, който е много чувствителен към промяната на светлината, води до проблеми със съня, концентрацията на вниманието, паметта, което пък може да причини сърдечносъдови проблеми и дори депресия.

Резултатите от изследването биха могли да имат бързо практическо приложение в промяната на трудовата среда със слаба или средна осветеност (полярни научни центрове, командните зали на ТЕЦ и АЕЦ, космически центрове и други).

Учените предлагат се да се премине към този тип осветление заради здравето, продуктивността и сигурността на хората, които работят при липсата на светлина с недостатъчно качество.

Биологичният часовник, разположен в средата на мозъка и образуван от 20 000 неврона, дава възможност да се регулират някои жизнено важни функции за период от 24 часа ("циркадния ритъм"). Той контролира цикъла будуване/сън, телесната температура, пулса, хормоналната секреция и т.н.

За да функционира правилно и да се сверява непрекъснато през денонощието, той използва сигнали като храненето, активността, външната температура, но преди всичко светлината.

През 9-те седмици на полярната зима, персоналът на конкретната полярна станция бил изложен последователно или на стандартна бяла светлина, или на обогатена със синя, но видима като бяла. Хората не променяли навиците си, включително времето за лягане и ставане.

Резултати: увеличена продължителност на съня, по-висока отзивчивост и мотивация са наблюдавани по време на "сините" седмици. Освен това, докато циркадният ритъм проявявал тенденция към промяна по време на "белите" седмици, такова смущение не се наблюдавало по време на "сините" седмици.

"Ползите от синя светлина вече са били доказвани и преди, но тогава е била използвана единствено такава от светодиоди. Тази светлина е трудно да се приложи във всекидневния живот, защото е несъвместима с доброто виждане, казва водещият автор на "първото проучване в реални условия".

Светлината няма нужда да бъде силна като светлината на лампите, използвани за лечение на сезонната депресия, казва Гронфие.


Източник: АФП