Списание ПЕРФЕКТА – ИЗИСКАН ПОДАРЪК ЗА ВСЯКА ЖЕНА!

В новия брой:

Специално интервю с Гери – модния консултант на предаването Огледала
Парфюмът – ефирно огледало на стила
Кожата около очите – този коварен издайник
Борба с целулита вкъщи
Козметика за красиви крака
Акнето – заболяване или козметичен дефект
Как да направим свой козметичен сълон
Как да се преборим с мързела
Да се справим с гнева си без гняв
Сексуалните митове на българина

ГРИМ ЗА ОЧИ
СПИРАЛАТА – ПОСЛЕДЕН ЩРИХ ЗА ИЗРАЗИТЕЛЕН ПОГЛЕД

Радмила Попова

Как да гримираме миглите
Преди всичко трябва да се знае как е правилно да се изважда четката на спиралата от тубичката. За да не остава излишък от туш на власинките, тя се завива около оста, а след изваждането й, ако е необходимо излишъкът се изтрива в салфетка.

Професионалните гримьори съветват оцветяването да започва от средата на клепача като спиралата се нанася отначало на външната половина, а после на вътрешната. Тя се нанася няколко пъти на тънки слоеве, за да не се слепват миглите. Отначало с хоризонтални движения се оцветява основата на миглите, а едва след това четката се прокарва по цялата им дължина до самите краища няколко пъти, без да се чака да изсъхнат. Особено внимание трябва да се обърне на миглите във външните ъгли на очите, като движенията са нагоре и встрани към слепоочието. Това създава ефект на бадемовидни очи.

Ако четчицата се задържи за няколко секунди в основата, се получава ефект на извити мигли. Ако миглите ви не са гъсти и пухкави, спиралата за обем се нанася като четката е разположена вертикално спрямо миглите и буквално всяка от тях се оцветява внимателно. Друг вариант е на чисти мигли да се нанесе прахобразна пудра и едва след това те да се покрият със спирала или специален прозрачен гел. Така ще се получат пухкави, леко слепени мигли в стил 60-те години. Късите и светли мигли трябва да се оцветяват с черен туш.
Цветен туш изглежда много добре на дълги, гъсти и естествено тъмни мигли.

За специална грижа за миглите може да се използва безцветна спирала, съдържаща масла, глицерин, витамини, кератин, пантенол, протеин и други биологичноактивни вещества. Тя може да се нанася както под декоративната, така и самостоятелно. Тези, които имат дълги черни мигли, могат да използват безцветна спирала, за да ги "удебелят" и да им придадат красив блясък. Не се препоръчва да се спи с оцветени мигли. Преди сън спиралата трябва да се отстрани с тоалетно мляко или специално козметично средство, а кожата около очите да се намаже със специален крем.

Извити нагоре мигли правят очите по-кръгли. Акцентираните в ъглите мигли, като разпънати към слепоочието, зрително стесняват очите и придават малко "хищно" изражение. Оцветените долни мигли зрително намаляват очите. Силно оцветените горни и долни мигли придават вид на наивна "кукла". Правите, стърчащи напред мигли, е по-добре да се завият нагоре с четчица или щипки – така очите ще изглеждат по-големи и изражението на лицето ще стане по-привлекателно. Ако харесвате по-естествения грим, оцветете само основата на миглите, без да докосвате краищата. Плътно оцветените гъсти, кичести мигли изглеждат доста изкуствено и са силен акцент в грима.

Още по-красиви мигли
По-дълги

Спиралата за удължаване е течна, на полимерна основа. Засъхвайки, полимерите образуват на миглите тънък филм. Спиралата се нанася на два слоя, като между тях миглите се разресват. След това се оставят да изсъхнат и се добавя още един слой, само на външния ъгъл на очите. За удължаване се използва четка с редки власинки, което позволява спиралата да се нанесе по цялата дължина на миглите. Важно е четката да отдели миглите една от друга.

По-обемни
За да станат по-обемни миглите, се правят няколко зигзагообразни движения с гъста четчица в основата им, а след това и по цялата дължина. Космите на четчицата напомнят малки резервоари, съдържащи туш с копринени влакна и натурални восъци, които придават обем. Спиралата за увеличаване на обема на миглите е доста по-гъста, тъй като е направена на восъчна или парафинова основа. На миглите тя лежи на дебел слой и така се постига двоен и троен обем. Такъв е ефектът, но само отдалеч, разбира се, защото отблизо, в тройна "дреха" те изглеждат просто намалени. Ето защо такава спирала не е подходяща, ако искате да изглеждате по-естествени.

По-дебели
По-голямото количество спирала прави миглите по-дебели. Тук има две важни правила: задължително да се премахва излишъкът от туш от четчицата в промеждутъка между нанасянето на слоевете, а нанасянето на всеки следващ слой да става докато първият е още влажен. В противен случай миглите ще изглеждат като тел. Някои спирали съдържат микрогъби, напоени с оцветяващ гел. Когато се нанася спиралата, тези частички освобождават оцветител и се разширяват, удебелявайки миглите. Не трябва да докосвате миглите, докато не изсъхнат, за да не се слепят.

По-секси
На четката се събира повече туш и се нанася щедър слой. Провежда се няколко пъти по краищата на миглите напред-назад така, че да станат малко смачкани и остри.

Естествени
Ако естественият цвят на миглите е светъл или златист, подходяща е кафява, а не черна спирала. Нанася се само един слой, след това излишъкът се обира от краищата на миглите с помощта на малкия пръст, докато миглите са още влажни.

Извити
Извиваща спирала не съществува. Мигновен ефект на извити нагоре мигли се постига с помощта на летливи вещества: спиралата поизсъхва, свива се и миглите се стягат и извиват. Летливите вещества силно изсушават миглите, така че щипките за извиване са по-щадящи. Днес се произвеждат щипки от мека пластмаса и щипки за извиване на отделни мигли, даже щипки с подгряване, на принципа на терморолките за коса. Специалистите съветват късите мигли да се завиват с три щипвания в основата, а дългите – с три щипвания по дължината. Щипката не бива да се стиска много силно, иначе миглите ще бухнат нагоре неестествено като на кукла.

Контрастните цветове създават силен ефект. На зелени очи идеално подхожда тъмночервена, бордо или кафява спирала, на кафяви – зелена или ярко тюркоазена, на сини – кафява или сива. За по-голяма изразителност горните и долните мигли може да са в различен цвят, при това горните да се оцветят по-интензивно. За светла кожа и светло руси коси черната спирала е уместна само вечер. Цветната спирала на вечерна светлина губи яркост и избледнява.

Ефектът на грима за жени на средна възраст е в това да изглежда естествен и лек. Черният цвят не се препоръчва, по-подходяща е цветна спирала в некрещящи, приглушени тонове – най-добре тъмносин, кафяв или бордо.

Жените, носещи контактни лещи, задължително трябва да използват спирала, тествана от офталмолози. Не се препоръчва спирала с удължители във вид на власинки. Тушът трябва да е качествен, свеж и да не се разронва през деня. Спиралата, както и целият грим се нанася след като лещите са поставени. И обратно – първо се свалят лещите, после идва ред на почистващите процедури.

От използването на некачествени спирали, хлорираната вода, химическото оцветяване, извиването и неправилното сваляне на грима миглите стават тънки, чупливи и слаби. Затова за тях, както и за косата на главата, трябва да се полагат грижи. Почистването трябва да става със специални средства за снемане на грима от очите, които не само деликатно отстраняват грима, но и намаляват червенината, премахват раздразнението и умората, предизвикват чувство на свежест и отпускане, което се отразява благоприятно и на миглите. Никога за снемане на грима не трябва да се използва сапун. В неговия състав влизат алкали, които разрушават хидролипидния филм и правят миглите чупливи и уязвими. И, разбира се, задължително е спиралата да е качествена и да съдържа компоненти, осигуряващи грижа за миглите.

Кратка история на спиралата
През 1913 г. 19-годишният студент Тери Уилямс смесил сажда с вазелин и предложил на сестра си Мейбъл да изпробва това изобретение. На нея й харесало. По-късно на нейното име е кръстена първата и най-популярна спирала в цялата история на козметиката – Maybelline.

През 1914 г. компанията Max Factor пуска първата "козметика за създаване на капчици на очите". Това е черен восък, който се разтапя и се нанася на крайчетата на миглите.

През 1932 г. в магазините се появява и първата спирала Maybelline.

През 1939 г. Елен Рубинщайн изобретява водоустойчива спирала за трупа по воден балет, а след 19 години – първата спирала с кръгла четка-апликатор. Тя била изработена от метал и до днес е най-добрият способ за нанасяне на туш на къси мигли.

През 1960 г. е направена първата цветна спирала. На пазара в една и съща година се появяват изведнъж две цветни спирали: Revlon Roll-on Mascara е със син цвят, а Max Factor Iridescent Mascara Wand е със сини, зелени, виолетови и златни оттенъци.

През 1966 г. Мери Куонт популяризира стила "мод" – много слоеве спирала и дебела очна линия с черен молив. Този образ става фирмен за Туиги – най-знаменития модел на тези времена, за която казват: "Миглите – това е най-дебелата част от тялото й."

През 1971 г. на пазара се появява Great Lash (Maybelline), която благодарение на необичайната опаковка, простата и качествена формула става най-популярната спирала.

© Любомир Стойков
Всички права запазени!